Co je to API?

API, tedy rozhraní pro programování aplikací (anglicky application programming interface), je soubor protokolů a pravidel, které určují způsob vzájemné komunikace softwarů nebo jejich komponent. API je "jazyk", který slouží k vzájemné komunikaci informačních systémů.

API - Rozhraní pro programování aplikací

Aby bylo možné aplikacím komunikovat a využívat určité funkce, je nezbytné mít rozhraní API. Díky tomu jsou aplikace schopny se vzájemně propojit a efektivně vykonávat navrhnuté úkoly. Rozhraní pro programování aplikací fungují jako prostředník, díky němuž mohou programátoři vytvářet a vyměňovat data mezi různými aplikacemi, které používáme každý den.

Rozhraní API nejsou novým nápadem, jak by se mohlo zdát. V poslední době však získávají stále větší popularitu, zejména díky rozvoji mobilních aplikací, a navíc umožňují integraci interních systémů se službami třetích stran za účelem výměny dat mezi aplikacemi.

Z technického hlediska je API kód, který řídí přístupové body k aplikaci nebo serveru.

Jak API funguje - Typy rozhraní pro programování aplikací

Všechna rozhraní API vykonávají podobné funkce, ale mírně se liší:

  • REST API — neboli Representational State Transfer API. Jejich hlavním účelem je provádění dotazů a získávání odpovědí pomocí protokolu HTTP. REST je založen na čtyřech různých HTTP příkazech: GET, PUT, POST a DELETE. Například Facebook používá REST API.
  • SOAP API — (ang. Simple Object Access Protocol) Na rozdíl od REST, SOAP API nepředepisuje konkrétní architekturu, ale je v souladu se stanovenými standardy. Také spoléhá na programovací systémy založené na XML
  • RPC API — (ang. Remote Procedure Call), což znamená vzdálené volání procedury. Protokol vzdáleného volání procedur (RPC) byl vyvinut jako první a je navržen tak, aby umožnil provádění kódu na serveru. Pokud používáme RPC API prostřednictvím protokolu HTTP, můžeme získat Web API.

Další:

Podívejte se také na naše příspěvky: