HTTPS - co to je?

HTTPS (ang. Hypertext Transfer Protocol Secure) je termín, se kterým se setkal každý uživatel internetu, ať už jeho používání bylo jakkoliv povrchní. Mnoho lidí, kteří denně vidí zkratku "https://" před adresou prohlížené webové stránky, však nezná její význam. Je čas to změnit!

Protokol HTTPS - definice

Tento termín pochází z angličtiny a je zkratkou pro plný název protokolu. Ten zní "Hypertext Transfer Protocol Secure" - volným překladem "Zabezpečený protokol pro přenos hypertextových dokumentů". "Hipertextové dokumenty" jsou, ve velkém zjednodušení, webové stránky.

HTTPS je zabezpečenou verzí protokolu HTTP (Hypertext Transfer Protocol - v češtině "Protokol pro přenos hypertextových dokumentů").

Jaký je úkol protokolu HTTPS?

Úkolem protokolu HTTPS je šifrování informací, které jsou vyměňovány mezi serverem a klientem (tedy počítačem běžného uživatele). K šifrování dat na webové stránce zabezpečené pomocí HTTPS se v současnosti využívá protokol TLS (do nedávna byl v používání starší protokol SSL).

Webová stránka zabezpečená protokolem HTTPS je pro uživatele bezpečnější. Údaje na ní zadané jsou totiž obtížněji zachytitelné, čitelné a měnitelné. HTTPS je nejčastěji používanou metodou zabezpečení webových stránek, na kterých zadáváme důvěrné informace (například stránky pro přihlášení do bank, sociální sítě atd.).

V čem se protokoly HTTP a HTTPS liší?

Protokol HTTP:
- výchozí port pro tento protokol je 80,
- webová stránka začíná předponou: "http://",
- protokol HTTP nešifruje informace přenášené jeho prostřednictvím. Je tedy méně bezpečný,
- z tohoto důvodu je stránka používající protokol HTTP méně viditelná v Googlu než stránka šifrovaná pomocí HTTPS.

Na druhou stranu protokol HTTPS:
- výchozí port je 443,
- adresa webové stránky začíná předponou "https://",
- šifruje data přenášená mezi serverem a klientem,,
- je preferován Googlem; z tohoto důvodu (a také z důvodů bezpečnosti) je stále více stránek šifrováno pomocí protokolu HTTPS.

Má HTTPS vliv na pozicování?

Podle našich provedených testů má protokol HTTPS marginální vliv na pozice celého webu. V současné době však stojí za to tento protokol používat, protože jeho implementace není časově náročná, nestojí nic nebo pouze velmi malé částky a může zlepšit bezpečnost celé stránky nebo internetového obchodu. Je vysoce pravděpodobné, že internetové prohlížeče budou vyžadovat od webů používání protokolu HTTPS, například tím, že budou zobrazovat informace o nebezpečí potenciálním zákazníkům, což se určitě odrazí na poklesu objednávek a návštěvnosti.

Lepší je předcházet než léčit, stejně jako je lepší implementovat SSL než na něj zapomenout, i když by to mělo být neutrální z hlediska pozicování.

Allegro lokálně například používá HTTPS.

Další:

Podívejte se také na naše příspěvky: