Marketingová agentura » Marketingový slovník » Co jsou Core Web Vitals?
Co jsou Core Web Vitals?
Web Vitals je iniciativa společnosti Google, jejímž cílem je poskytovat jednotné pokyny týkající se aspektů, které ovlivňují uživatelskou zkušenost s danou stránkou. Tato data mají být poskytována tvůrcům webových stránek. Je to soubor parametrů, jehož cílem je hodnotit pohodlí používání webové stránky z perspektivy uživatele. V současnosti známe pouze tři ukazatele, které můžeme zařadit mezi tzv. Core Web Vitals (základní webové ukazatele), a to: FID, LCP a CLS. Metriky by měly s časem vyvíjet a přizpůsobovat se neustále se vyvíjející síti.
Obsah
Jaké metriky patří do Core Web Vitals?
Ukazatele představené v roce 2020 společností Google, které spadají pod základní webové ukazatele, se zaměřují na měření uživatelské zkušenosti ve třech oblastech:
- Vizualní stabilita.
- Čas načítání,
- Interaktivita.
Data jsou shromažďována samostatně pro desktopová a mobilní zařízení. Jsou to, příslušně:
- Largest Contentful Paint (LCP) - je čas od začátku načítání webové stránky až do okamžiku vykreslení největšího textového bloku, obrázku nebo videa v oblasti Above the Fold.
- First Input Delay (FID) - je čas, během kterého je prohlížeč schopen reagovat na interakci uživatele se stránkou (například kliknutí na odkaz nebo tlačítko, použití vlastní akce v JavaScriptu).
- Cumulative Layout Shift (CLS) - je metrika určující kumulativní posuny rozvržení, které se vyskytují od zahájení načítání stránky v oblasti Above the Fold.
Jak zkontrolovat Core Web Vitals pro svou stránku?
Příklady základních webových ukazatelů, které lze zkontrolovat zahrnují:
- V nástroji Google PageSpeed Insights - laboratorní data a anonymně shromažďovaná data od uživatelů prohlížeče Chrome (CRUX - Chrome User Experience Report).
- V nástroji Google Search Console - zpráva o základních webových ukazatelích.
- V DevTools v prohlížeči Chrome - záložka Lighthouse (pouze laboratorní data).
- Ve výsledcích vyhledávání pomocí rozšíření pro prohlížeče - například Core SERP Vitals - vyžaduje zadání klíče API projektu Google Cloud.
- Ve zprávě CRUX poskytované jako veřejný projekt BigQuery - nutnost vytvoření projektu Google Cloud.
- V nástroji Screaming Frog - vyžaduje připojení k API.
Jaký je vliv Core Web Vitals na SEO?
Google informoval, že od května 2021 budou základní webové ukazatele zahrnuty do signálů, které se používají k hodnocení kvality stránek. Tyto ukazatele budou brát v úvahu mimo jiné přizpůsobení stránky mobilním zařízením, vlastnictví certifikátu SSL a shodu s pokyny týkajícími se rušivých celoplošných reklam. To jasně ukazuje, že tyto ukazatele budou brány v úvahu při určování pozice stránky ve výsledcích vyhledávání.