Co je to CAPTCHA?

(ang. Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) - Úkolem tohoto testu je ochrana před spamem a automatizovanými boty, které se snaží vkládat data do webových služeb.

Funkce systému CAPTCHA

Tento systém funguje tak, že nám předkládá jednoduchý test, jehož cílem je zjistit, zda osoba, která ho vyřeší, je člověk nebo bot. Ověření obvykle spočívá v přečtení a přepsání zdeformovaného textu z zobrazeného obrázku, který by podle záměru autorů neměl být možné vyřešit počítačovými programy. Tento mechanismus byl však v minulosti napadán, a proto v současnosti existuje na internetu mnoho různých variant těchto testů. Ty jsou složitější, ale poskytují větší bezpečnost. Novější varianta CAPTCHA se nazývá reCAPTCHA a její funkce spočívá v kombinaci ochrany proti botům s podporou digitalizace internetu prostřednictvím účastníků, kteří řeší testy vytvořené systémem.

captcha

Využití ochrany proti botům

Na zabezpečovací mechanismy proti botům můžeme narazit kdekoli. CAPTCHA se nejčastěji objevuje při vyplňování formulářů, psaní komentářů nebo vytváření příspěvků na fórech. Tento test má zabránit m.in. automatizovanému vytváření velkého množství účtů, vysokému počtu dotazů na server, spamu a přidávání odkazů v komentářích atd.

Například systémy Google vyžadují vyřešení takového testu, pokud detekují pokus o neoprávněný přístup k účtu nebo podezřelý provoz pocházející z naší počítačové sítě. Takové situace nejčastěji zažívají lidé, kteří se pokoušejí použít vyhledávač Google s takovými řešeními, jako je VPN (ang. Virtual Private Network - virtuální privátní síť).

Typy zabezpečení CAPTCHA

V síti se používá mnoho variant tohoto systému, aby se úkol botům ztížil. Kromě nejčastěji se vyskytujícího řešení, které vyžaduje, aby uživatel přepsal zdeformovaný text z obrázku, jsou následující varianty:

* uvedení odpovědi na zobrazenou otázku (např. jaké je hlavní město Ruska),

* přepsání řetězce znaků určitým způsobem,

* odpověď na otázku položenou hlasově,

* vyřešení matematického úkolu,

* označení obrázků zobrazujících příslušný prvek,

* označení specifického předmětu na obrázku,

* dopasování chybějícího prvku puzzle.

I když CAPTCHA není 100% efektivní, přesto uspokojivě zvyšuje úroveň bezpečnosti před boty, které se snaží dostat k našim datům, zaplavit naši e-mailovou schránku nežádoucím obsahem nebo masově publikovat nežádoucí informace na webových stránkách.

Další:

Podívejte se také na naše příspěvky: